Andmeturveː tehnoloogia, koolitus ja reeglid

 

Smart-ID pettused


Smart-ID on lihtne ja turvaline viis isikutuvastuseks, dokumentide allkirjastamiseks ja tehingute kinnitamiseks internetis. Küll aga toob see lihtsus kaasa ka halvema külje. Pahalased saavad seda lihtsust väga kergesti ära kasutada.

Skeeme on erinevaid. Kõige tüüpilisem on kõne "pangast" või isegi "politseist", et teie kontolt on tehtud kahtlseid tehinguid või on võetud laenu. Rõhutakse kiirusele öeldes, et kui kiiresti teeme saame veel olukorda päästa ning selleks on vaja sisestada Smart-ID koodid. Smart-ID koodid sisestades saab just pahalane kontole ligi ning saab seejärel enda soovitud tegevused ära teha. Näide sellisest skeemist.

Veel on uudistes räägitud skeemist, kus õngitsuslehe abil luuakse ohvri nimele uus Smart-ID konto. See on eriti ohtlik, kuna siis pole inimeselt enam koode tarvis ning loodud kontoga saab igale poole sisse logida, kus Smart-ID sisselogimise võimalus on. 


Et seda maandada, peaks veel rohkem rõhuma sellele, et oma Smart-ID koode ei tohi mitte kellegagi jagada. Kahjuks on vanematel inimestel vist mulje, nagu ekraanil mingeid numbreid toksides ei ole mingit kahju. Oma pangakaardi PIN koodi ju teistele ei ütle. Tuleks neid kuidagi koolitada ja rääkida olukorra tõsidusest.

Smart-IDga on tehtud küll kõik hästi lihtsaks ja mugavaks, aga minu meelest võiks olla võimalus lülitada välja Smart-ID põhised allkirjastamised ja tehingute kinnitamised. Praeguste poppide skeemide suureks osaks ongi PIN2 kasutamine laenu võtmisel/ülekannete tegemisel. Kui seda teha ei saaks, ei saaks ka kahju tekitada. Et kui inimene tunneb, et võib mingi sellise skeemi otsa sattuda või pole lihtsalt piisava tehnilise taibuga, saab ta selle välja lülitada. Need kes ohte mõistavad, võiksid saada sama moodi edasi toimetada, kuna tõesti on mugav ja lihtne.

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Võrgusuhtlus: austa teiste inimeste aega ja võrguühendust

Uus meedia...?

Professionaal või käsitööline?